W mediach można znaleźć wiele list typu Top 10 korzyści płynących z bycia singlem, przedstawianych tak, jakby nie było lepszego sposobu życia. Zachwalają: „Zobacz, jak to wspaniale żyć bez partnera!”. Czasami wybrzmiewa z nich współczucie, czasami traktują singli protekcjonalnie, a czasami to propaganda. Niestety daleka od prawdy.

Dopiero kiedy natknęłam się na kolejną listę, zobaczyłam jeden z powszechnych atutów w zupełnie innym świetle. W jednym z czasopism, przeczytałam taki argument:

Wszystko kręci się wokół ciebie przez cały czas. Tak można to mniej więcej podsumować. Możesz robić, co chcesz, iść tam, gdzie chcesz, jeść, co chcesz, ubierać, co chcesz, spać, kiedy chcesz, wstawać, kiedy chcesz, robić zakupy, gdzie chcesz…

Argumentacja ciągnie się dalej i dalej, ale rozumiecie, o co chodzi.

Jestem pierwsza w kolejce, by uznać, że wolność jest wysoko w moim rankingu korzyści z bycia singlem. Jednak w przytoczonym cytacie jest coś, co wprawiło mnie w zakłopotanie: „Wszystko kręci się wokół ciebie przez cały czas” – to hasło jest wręcz wciskane singlom na całym świecie.

Zamiast brzmieć jak nieograniczona wolność, ten argument wygląda, jak licencja na skrajny narcyzm.

Nie krytykuję wolności zjedzenia całego pudełka lodów naraz lub zakupu drogich butów, na które czaisz się od miesięcy. Jednak jeśli żyjemy tylko dla tego celu i nie widzimy w tym nic złego, to brakuje nam szerszej perspektywy.

Skoro jako singiel masz więcej czasu (i zazwyczaj więcej zasobów), aby używać życia, wykorzystaj to. Zamiast niszczyć poradniki wyjaśniające, dlaczego jest lepiej ignorować walentynki, przenieś swoją uwagę na coś innego.

(Zastrzeżenie: Żadna z tych rzeczy nie ma na celu wypełnienia twojego czasu, dopóki nie spotkasz swojego przyszłego partnera. Zabijanie czasu z tego powodu nie jest sposobem na wykorzystanie tak pięknego okresu w twoim życiu).

Podróże

Czy jest takie miejsce, o którym marzysz od najmłodszych lat? Co powiesz na wyprawę z przyjaciółmi na żagle lub podróż po Europie? Może wycieczka do Korei, aby poznać kulturę, ludzi i historię?

Możesz kupić wszystkie przewodniki świata, ale w pewnym momencie, musisz odważyć się wyruszyć. Więc zrób to! Jest tak wiele fascynujących miejsc.

Pamiętaj, że jest różnica między popijaniem mojito przy basenie w Egipcie a wyprawą życia do kraju z zupełnie inną kulturą. Wybierz jedno lub kilka miejsc, a następnie wyrusz tam sam lub z przyjaciółmi - po prostu jedź!

Zaangażuj się

Zawsze chciałeś pracować na rzecz rozwoju w krajach trzeciego świata? Przejmujesz się losem uchodźców lub młodzieży z ulicy? Co powiesz na ochronę środowiska – bycie członkiem ekipy sprzątającej morza lub projektującej nasadzenia drzew?

Istnieje wiele sposobów, aby wykorzystać twoje zainteresowania do osiągnięcia wyższych celów. Niezależnie od tego, czy chodzi o ludzi, ziemię, zwierzęta, żywność czy podróże, możesz znaleźć sposób, by się zaangażować.

Czas z przyjaciółmi

Co kochasz: powieści, włoskie jedzenie, program Jamiego Olivera, stare francuskie filmy, siedzenie w kawiarni przy brazylijskiej kawie?

Wybierz jedno zajęcie i znajdź ludzi, którzy podzielają twoje zainteresowania (bliskich przyjaciół, rodzinę lub inną małą grupę).

Możesz dostosować ten czas tak, aby był bogatszy: ciekawe książki w interesującym was temacie, różne miejsca spotkań, jedzenie, wszystko, czego chcesz. Co najbardziej lubię w okresie bycia singlem? Po prostu uwielbiam czas, w którym mogę zajmować się tym, co mnie zachwyca.

Nowi ludzie, nowe zainteresowania

Chciałeś nauczyć się włoskiego? Wziąć udział w zajęciach z historii sztuki? Spróbować windsurfingu lub gry na perkusji?

Wiem, że to może brzmieć banalnie: „Jesteś singlem! Weź udział w kursie gotowania lub wybierz łucznictwo!”. To czas, aby wystartować z czymś, o czym zawsze myślałeś i faktycznie to zrobić. Możesz wybrać cokolwiek, czego pragnie twoje serce – język, sport, sztukę. Kiedy się za to zabierzesz, otworzysz się na poznanie nowych ludzi, których w przeciwnym razie nigdy byś nie spotkał. Kto wie, jakie relacje mogą z tego wyniknąć – może przyjaciele do podróżowania, koledzy do sadzenia drzew, towarzystwo do oglądania francuskich filmów? Nigdy nie wiadomo.

Mam nadzieję, że ta minilista nie wyda ci się protekcjonalna, propagandowa lub daleka od rzeczywistości. Przedstawiam ci tych kilka powodów, dla których tak bardzo uwielbiam czas bycia singlem, nie dlatego, że mogę „robić, co chcę, iść, gdzie chcę, jeść, co chcę, ubierać, co chcę”, ale dlatego, że niesamowite możliwości, doświadczenia podróżnicze i głębokie relacje są wtedy na wyciągnięcie ręki.

Byłam kilka razy w RPA, chodziłam do szkoły w innym kraju, spędziłam czas w Holandii i Ugandzie, pracowałam na rzecz międzynarodowego rozwoju w slumsach i uczyłam na temat AIDS w odległych wioskach. Poznałam moich najbliższych przyjaciół dzięki miłości do Afryki. To nie jest lista, która ma tylko pokazać, że byłam zajęta; to jest to, do czego naprawdę dążę w moim singlowym okresie życia. Kupowanie butów, chodzenie na lody jest dobre i przyjemne, ale z mojego doświadczenia wynika, że nie są to satysfakcjonujące i ubogacające sposoby spędzania czasu.

Zawsze będą pojawiać się różne wersje list korzyści z bycia singlem, szczególnie w okolicach 14 lutego, ale nigdy nie zapominaj, że sam możesz zdefiniować ten okres życia. I jakkolwiek go zdefiniujesz, zastosuj się do słów Szekspira: „Świat jest moją ostrygą” i pamiętaj, że świat stoi przed tobą otworem.


Jeśli zmagasz się z byciem singlem, nasi godni zaufania wolontariusze są gotowi do udzielenia ci bezpłatnej pomocy. Po prostu wypełnij formularz poniżej, aby skontaktować się z nami.
Autor artykułu: Danielle Kreeft

Informacje o zdjęciu: Riya Goel