U wielu mężczyzn połowa życia to czas frustracji i zmartwień. Wtedy właśnie po raz pierwszy zaczynają zauważać, że ich ciała “zwalniają” a niepożądane zmiany (somatyczne i emocjonalne) zaczynają się wkradać. W połączeniu z ogólnym brakiem motywacji do działania, zrozumiałe jest, że wielu z nich zmaga się ze zmianami nastroju lub rozdrażnieniem, próbując radzić sobie z tą nową rzeczywistością.

Często określany jako kryzys wieku średniego, kiedyś był postrzegany wyłącznie jako zjawisko psychologiczne, wynikający ze świadomości, że mężczyzna, o którym mowa, nie staje się coraz młodszy. Tradycyjne środki zaradcze, jak na przykład modna fryzura, odświeżona garderoba lub nowy, sportowy samochód, odzwierciedlają ten sposób myślenia - radzę sobie z problemem poprzez wprowadzanie powierzchownych zmian.
Zawsze jednak wiedzieliśmy, że chodzi o coś więcej niż tylko nowy samochód a badania wskazują na naukowe wyjaśnienie, dlaczego mężczyźni czują się zmęczeni i ulegają zmianom nastroju. Te odkrycia doprowadziły do opracowania terapii medycznych, które mają na celu pomóc im poradzić sobie z tym trudnym etapem życia.

Czym jest niedobór testosteronu?

Jednym z powodów tego, że niektórzy mężczyźni w połowie życia doświadczają poważnych zmian somatycznych, jest spadek poziomu hormonu zwanego testosteronem. Poziom testosteronu zaczyna rosnąć w okresie dojrzewania i osiąga szczyt około 40 roku życia. Jest on odpowiedzialny za rozwój męskich cech fizycznych, takich jak owłosienie twarzy i ciała, wzrost masy mięśniowej, niższy głos i dojrzałość płciowa.
Jednak po 40 roku życia naturalnie zaczyna on spadać. Niektórzy mężczyźni osiągają wyjątkowo niski poziom testosteronu z towarzyszącymi temu objawami, a stan ten nazywamy andropauzą. Ze względu na skutki niedoboru testosteronu, ważne jest, aby mężczyźni wiedzieli, co dzieje się w tej fazie życia, a także zbadali dostępne obecnie opcje leczenia, które pomogą im poradzić sobie z najcięższymi objawami.

Doktor Alvaro Morales, urolog z Queen's University w Kingston, w stanie Ontario, jest wiodącym ekspertem w dziedzinie badania przyczyn oraz leczenia niedoboru testosteronu u mężczyzn. Opisuje on niedobór testosteronu jako „zespół kliniczny i biochemiczny charakteryzujący się postępującym spadkiem produkcji androgenów u starzejącego się mężczyzny, co przekłada się na zmianę wielu funkcji organizmu”.

Zmiany te, jak wyjaśnia doktor Morales, mogą objawiać się na wiele sposobów, zwłaszcza somatycznie, emocjonalnie i seksualnie. W sferze ciała są to bóle mięśni, zmęczenie w ciągu dnia i spadek masy mięśniowej, a w niektórych przypadkach może nawet rozwinąć się osteoporoza. Pod względem psychicznym mężczyźni z niedoborem testosteronu mogą stać się bardziej drażliwi i przygnębieni lub doświadczać ogólnego braku motywacji. W sferze seksualnej mogą cierpieć na obniżenie libido, impotencję, a także zaburzenia erekcji.

Rozpoznawanie objawów

Podczas gdy sama andropauza jest obecnie akceptowanym stanem w medycynie, oszacowanie, ilu mężczyzn z nią żyje, jest bardzo trudne. Badania różnią się między sobą, według doktora Moralesa, ale przypuszcza on, że problem może dotyczyć nawet 50 procent męskiej populacji. Jedną z trudności jest to, że objawy nie są łatwe do rozpoznania. *„Zmiany somatyczne i emocjonalne, których doświadczają mężczyźni, mogą mieć inne przyczyny niż tylko niski poziom testosteronu” - mówi Morales. „Ponadto, nie wszyscy mężczyźni wykazują takie same objawy”.

Dzieje się tak, ponieważ spadek testosteronu następuje przez długi czas, stopniowo, w prawie niezauważalnym tempie. A ponieważ objawy rozwijają się powoli, nie jest niczym niezwykłym, że mężczyźni, którzy ich doświadczają, po prostu przypisują je „starzeniu się”. W tym miejscu rola kobiety jest bardzo ważna. Ponieważ może ona szybciej zaobserwować zmiany, będzie w stanie pomóc swojemu mężczyźnie. Para mogłaby wtedy wspólnie ustalić, czy objawy emocjonalne, seksualne i somatyczne są wystarczająco poważne, aby wziąć pod uwagę diagnostykę i formułę leczenia.

Jeśli masz objawy zespołu niedoboru testosteronu (patrz poniżej), pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza rodzinnego. Poprosi on o dostarczenie pełnej historii medycznej, a także o poddanie się badaniu fizykalnemu. Następnie zostaniesz poproszony o wypełnienie kwestionariusza przesiewowego.

Po zakończeniu tych kroków należy wykonać badanie krwi, aby zmierzyć poziom testosteronu w organizmie. Jeśli badanie krwi potwierdzi niski poziom testosteronu, nadszedł czas, aby rozpocząć dyskusję na temat odpowiedniej formuły leczenia.

Leczenie zastępcze testosteronem

Obecnie dostępne są cztery formy suplementacji testosteronu:

Dobranie formuły leczenia zależy od wielu czynników, w tym sytuacji klinicznej i doświadczenia lekarza oraz preferencji pacjenta. Nie każdy mężczyzna jest kandydatem do suplementacji testosteronu.

Celem suplementacji jest podniesienie wartości testosteronu do odpowiedniego poziomu, co wpłynie na poprawę nastroju pacjenta, przywrócenie mu energii i zapewnienie lepszego ogólnego samopoczucia. Inne cele obejmują wzrost masy i siły mięśni, wzmocnienie kości i poprawę libido. Długość leczenia będzie inna dla każdego mężczyzny, a wg doktora Moralesa stan zdrowia pacjenta w okresie leczenia powinien być ściśle monitorowany.

Wskazuje on również na to, że suplementacja testosteronu nie ma na celu przerwania naturalnego procesu starzenia. „Tak, starzenie się jest nieuniknione i nieprzyjemne. Ale jeśli są rzeczy, które możemy zrobić, aby uczynić ten proces bardziej znośnym, to powinniśmy się tym zająć”.

Doktor Morales podkreśla również, że lekarze rodzinni są bardziej niż zdolni do rozpoznawania i leczenia zespołu niedoboru testosteronu. Jednak skoro mają tak wiele innych schorzeń do monitorowania, to sami mężczyźni dotknięci niedoborem testosteronu oraz ich partnerki mogą odgrywać równie ważną rolę. Ucząc się o tym schorzeniu i poznając jego objawy, podejmują ważny krok w celu zapewnienia mężczyźnie ogólnego zdrowia i lepszego samopoczucia w tej trudnej fazie życia.

Typowe objawy zespołu niedoboru testosteronu

Somatyczne:

Seksualne:

Psychiczne:

Ten materiał został opracowany przez redaktorów CARPNews 50Plus we współpracy z Solvay Pharma Inc.



Autor artykułu: CARPNews 50Plus

Informacje o zdjęciu: Marco Sanchez